Borowice Okolice

Szpindlerowy Młyn

Szpindlerowy Młyn z lotu ptakaSzpindlerowy Młyn (czes. Spindleruv Mlyn) to niewielkie miasteczko w czeskiej części Karkonoszy. Szpindlerowy Młyn jest malowniczo położony w górskiej kotlinie, u zbiegu rzeki Łaby i górskiego potoku, na wysokości 715-1310 m n.p.m.

Szpindlerowy Młyn to prawdopodobnie największy i najważniejszy zarazem kompleks turystyczny i narciarski w Republice Czeskiej. Na Kompleks Narciarski SKIAREÁL składa się 5 kolejek linowych i 11 wyciągów narciarskich w Szpindlerowym Młynie i w Hornich Mísečkách – łącznie, na narciarzy czeka ponad 25 km narciarskich tras zjazdowych. Główne części kompleksu to Ośrodek Svatý Petr i Ośrodek Medvědín. W ośrodku Svatý Petr działają 3 kolejki linowe i 5 wyciągów. Poza nartostradami, często odwiedzany jest także snowpark z rynną snowboardową. Natomiast Ośrodek Medvědín, łączy się z obiektem Horní Mísečky koleją linową i staje się coraz popularniejszy pośród narciarzy, czerpiących frajdę z uprawiania narciarstwa na nasłonecznionych zboczach. Wytyczona jest tutaj bardzo dobra czarna i czerwona narciarska trasa zjazdowa, przeznaczona szczególnie do uprawiania narciarstwa wyczynowego. Dla mniej zaawansowanych, początkujących, wypoczywających rodzin z dziećmi polecamy kompleks Horní Mísečky, który dysponuje czterema wyciągami narciarskimi, fenomenalnie utrzymanymi trasami do biegów narciarskich i snowparkiem z wyciągiem dla snowboardzistów. Miłośnicy biegówek, którzy odwiedzą Szpindlerowy Młyn również powinni być usatysfakcjonowani. W okolicach miasta przygotowano ponad 85 km oznaczonych tras biegowych, natomiast w partiach grzbietowych wytyczono ok 150 km tras biegowych.

Latem Szpindlerowy Młyn zachęca do chodzenia po górach, jazdy na rowerach, oraz sportów wodnych. W sąsiedztwie Szpindlerowego Młyna jest ponad 180 km oznaczonych szlaków turystycznych i około 100 km znakowanych tras dla rowerzystów. Zapora wodna Labska stwarza idealne warunki do wędkowania, a wiosną na Łabie odbywają się zawody kajakarstwa górskiego. Dzieci i dorośli mogą także skorzystać z miejscowego aquaparku, letniego toru saneczkowego, pograć w minigolfa, pobawić się na wielkiej huśtawce w parku linowym bądź pograć w kręgle.

Informacje na podstawie strony: www.szpindlerowymlyn.pl

Mały Szyszak (niem. Kleine Sturmhaube, czes. Malý Šišák) to szczyt leżący na Śląskim Grzbiecie w Karkonoszach. Wysokość Małego Szyszaka to 1440 m n.p.m. Przebiega przez niego granica polsko-czeska. Szczyt leży ponad miejscowością Przesieka, między Przełęczą Karkonoską i Tępym Szczytem (1387 m n.p.m.), niedaleko schroniska Odrodzenie. Szczyt i zbocza, zwłaszcza po czeskiej stronie pokrywają rozległe granitowe gołoborza.

Na Mały Szyszak nie można się dostać żadnym szlakiem turystycznym. Najbliżej wierzchołka prowadzi główny szlak sudecki i zielony szlak Pielgrzymy – Schronisko Odrodzenie. Z Borowic najłatwiej trafić w okolice Małego Szyszaka wędrując żółtym szlakiem na Słonecznik, a potem szlakiem czerwonym w kierunku Schroniska Odrodzenie.

Smogornia – szczyt położony na głównej grani Karkonoszy, zwanym także Śląskim Grzbietem. Wysokość Smogorni – 1489 m n.p.m. Kolejne karkonoskie szczyty od Smogorni w kierunku zachodnim to: Tępy Szczyt (1387 m n.p.m.) oraz Mały Szyszak (1435 m n.p.m.). Podążając od szczytu Smogorni w kierunku południowo-wschodnim schodzimy jej zboczem Srebrny Upłaz, potem wkraczamy na Równię pod Śnieżką. Od północy znajdują się malownicze obniżenia terenu: Kocioł Smogorni (tu ma swój początek Srebrny Potok) i Kocioł Wielkiego Stawu. Przewyższeniem pomiędzy kotłami wiedzie żółty szlak pozwalający „odwiedzić” malownicze karkonoskie skały: Kotki, Pielgrzymy i Słonecznik. Wierzchołek Smogorni nie jest dostępny dla wędrowców – można się mu przyglądać z przebiegającego 300 metrów dalej Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza. Najbliżej do Smogorni jest z karkonoskich miejscowości Karpacz i Borowice.

Szklarska PorębaSzklarska Poręba to miasto w okolicy którego spotykają się dwa pasma górzyste – Karkonosze oraz Góry Izerskie. Miasto leży także u stóp Szrenicy (1362 m n.p.m.) – wierzchołka w Karkonoszach – który góruje nad okolicą. W okolicy położone są także dwa znaczące, karkonoskie wodospady Szklarki i Kamieńczyka – powszechne cele spacerów urlopowiczów zwiedzających Szklarską Porębę.

Historia Szklarskiej Poręby i jej nazwy jest sztywnie związana z hutnictwem szkła. Już w XIV wieku zaczęła działać na tych obszarach pierwsza huta szkła, poza minerałami, do produkcji szkła potrzebne były spore ilości drewna. W związku z tym, mnóstwo lasów trafiało pod siekiery – na porębach powstawały pastwiska i zapoczątkowało się osadnictwo. Tereny te docenili także poszukiwacze skarbów ziemi – kamieni szlachetnych, srebra, złota. Parali się tym eksploratorzy z Zachodniej Europy nazywani Walończykami. Ich życie i kultura była owiana tajemnicą, mistycyzmem – po trosze było to następstwem odrębnego języka. Po dziś dzień zostały po nich wyrobiska, kopalnie, szyby, a również symbole na głazach. Do dzisiejszego dnia dzieje Walonów poznamy z gawęd obecnych Walonów, jacy prowadzą Walońską Chatę na krańcach miejscowości Szklarska Poręba. Kolejną gromadą aktywną w tamtym okresie stanowili, osiedlający się pod koniec XVI w., pochodzący z Czech ewangelicy. Najbardziej znani byli Laboranci – produkujący ziołowe medykamenty, znawcy medycyny.

Szklarska Poręba od końca XX-tego stulecia jest nierozłącznie związana z Programem III Polskiego Radia. W 1998 r. ogłoszono miasto Zimową Stolicą Programu III PR, a od 1999 roku Szklarska Poręba stała się Stolicą Programu III Polskiego Radia. W centrum miejscowości zlokalizowano Skwer Radiowej Trójki z statuom Ducha Gór. Tu zlokalizowano również Aleja Trójkowych Gwiazd – osadzone w murze odciski ust gwiazd mikrofonu Trójki: Barbary Marcinik, Marka Niedźwieckiego, Moniki Olejnik, Grażyny Dobroń, Artura Andrusa, Wojciecha Manna.

Szklarska Poręba to naturalnie turystyka. Jej ożywienie mogło wytworzyć się za pośrednictwem rozwoju transportu i dróg. W poł. XIX stulecia połączono Piechowice poprzez Przełęcz Szklarską z Harrachovem w Czechach, a pół stulecia później wybudowano linię kolejową łączącą Jelenią Górę z Tanvaldem. To doprowadziło do wzrostu turystyki w Szklarskiej Porębie. Po wojnie w latach 60-tych pobudowano kolej linową pod Szrenicę. Dzisiejsza Szklarska Poręba to ośrodek narciarstwa oraz turystyki górskiej, rowerowej. Organizowanych jest w tym miejscu mnóstwo imprez takich jak narciarski Bieg Piastów organizowany od 1976 roku, spopularyzowany ostatnio przez naszą biegaczkę Justynę Kowalczyk, odbywający się w lutym Slalom Retro – impreza jakiej naczelnym zamiarem jest rozrywka i prezentacja historycznego wyposażenia narciarskiego, kostiumów z epoki. Współczesny sprzęt jest ignorowany, a poza czasu uczestnicy zdobywają punkty za strój, styl oraz całkowitą prezencję uczestnika. W okolicy urządzane są podobnie biegi psich zaprzęgów. W sierpniu tymczasem, na okolicznych trasach królują rowerzyści – organizowane są zawody zjazdu po zboczu, konkursy skoków na rowerach oraz do wody, turniej BMX i maraton rowerowy.

Szklarska Poręba, jak na górską miejscowość turystyczną przystało, to po prostu masa obiektów gastronomicznych – restauracje, kafejki, bary czy też budki z kebabem, hamburgerami, goframi oraz lodami. Podobnie różnorodna jest propozycja noclegowa – noclegi w Szklarskiej Porębie to wyszukane apartamenty i hotele, mnóstwo ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, nie brak także domów wypoczynkowych oferujących kwatery i pokoje w Szklarskiej Porębie lub campingów.

Słonecznik w KarkonoszachSłonecznik to jedna z karkonoskich, granitowych grup skalnych. Zlokalizowany jest ponad Wielkim Stawem, przy czerwonym szlaku turystycznym, pomiędzy schroniskami Odrodzenie i Dom Śląski. Słonecznik leży na wysokości 1423 metry n.p.m., przy czym skałki dochodzą do 12 metrów i są to jedne z łatwiejszych do zauważenia skałek z Karpacza Górnego, Borowic czy Przesieki. Swoją drogą, nazwa Słonecznik wiąże się z tym. Niemieckojęzyczna nazwa tych skałek to: Mittagstein to znaczy Kamień Południa (albo południowy). Określenie to wzięło się stąd, że właśnie w południe słońce, kiedy patrzymy od strony tych miejscowości, znajduje się nad skałkami. Inną ciekawostką jest to, iż jedna z części tych skałek przypomina swoim wizerunkiem postać ludzką, lub diabelską, dlatego czasem skałki te nazywano również Diabelskim Kamieniem.

Najłatwiej dotrzeć do Słonecznika szlakiem żółtym z Borowic czy Przesieki, lub zielonym z Karpacza. Można również trafić do niego wędrując szczytami Karkonoszy – czerwonym szlakiem.

Śnieżka zimąŚnieżka to najwyższy szczyt w Sudetach, Karkonoszach i Czechach (1602 m npm) – jest symbolem Karpacza i Karkonoszy. Góruje nad Karpaczem (200 m powyżej Równi pod Śnieżką), leży na granicy polsko-czeskiej, wchodzi w skład szczytów Korony Gór Polskich i jest najbardziej charakterystycznym szczytem w Karkonoszach. Czesi zwą tę górę Sněžka, Niemcy zaś Schneekoppe.

Pierwsze górskie schronisko na Śnieżce zbudowano w połowie XIX-tego wieku. Budynki, które możemy podziwiać obecnie, stanęły niedawno – w latach: 1967–1976. Charakterystyczne dyski – mieszczą Obserwatorium Meteo im. Tadeusza Hołdysa, magazyny, zaplecze techniczne i bar. Nie ma tutaj części noclegowej, jednak można się choć ogrzać zimą. Najbliżej położone schronisko, w jakim można przenocować znajduje się poniżej, u stóp Śnieżki – to Dom Śląski.

Analizując dane z Obserwatorium Meteorologicznego wiemy, że Śnieżka to szczególnie wietrzne miejsce. Najwyższa prędkość wiatru (mierzona w czasie minimum 10 min.) przekroczyła 230 km/h, a w porywach prędkość wiatru osiąga 300 km/h. Co więcej, to wyjątkowo chłodne miejsce – średnia temperatura w roku ledwie wykracza ponad 0 °C. Dni ze średniodobową temperatura powyżej +5 °C występują tylko przez około 100 dni w roku (2 VI do 15 IX). Tutaj praktycznie nie występują dni ze średniodobową temperaturą przekraczającą 10 stopni Celsjusza.

Na Śnieżce znajduje się również barokowa kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca – patrona przewodników. Pochodzi ona z XVII-tego stulecia. Otwarto ją w 1681 r. i odtąd rozwijał się ruch pielgrzymkowy oraz turystyczny na Śnieżkę. W czeskiej części Śnieżki stoi budynek poczty wzniesiony w roku 2007 w miejscu nieczynnego od lat 80. ubiegłego stulecia czeskiego schroniska. Jest tutaj również stacja końcowa kolei gondolowej jeżdżącej z czeskiego miasteczka wypoczynkowego Pec pod Sněžkou. Na Śnieżce nie ma żadnego wyciągu z Polski, najbliższy wyciąg ma górną stację na pobliskiej Kopie.

Na wędrówkę pieszo na Śnieżkę z Borowic trzeba wygospodarować około 4 godzin.

Świątynia Wang w KarpaczuŚwiątynia Wang w Karpaczu – czyli ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ciekawostek nie tylko Karpacza, ale również całych Karkonoszy. To jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Już sama nazwa jest ciekawostką i na próżno poszukiwać znaczenia słowa wang w języku polskim bądź niemieckim. Nazwa Wang wywodzi się od miasteczka w Norwegi, z którego pochodzi Świątynia Wang.

Świątynia Wang wybudowana została z sosny norweskiej na przełomie XII i XIII wieku, bez użycia gwoździ. Gdy kościółek stał się za mały dla lokalnej ludności mieszkańcy postanowili wybudować nowy. Aby pozyskać fundusze na budowę sprzedano stary kościół – nabył go Fryderyk Wilhelm IV – król Prus – dla berlińskiego muzeum. Świątynię rozebrano i przetransportowano do Berlina. Wówczas to, hrabina von Reden, namówiła króla, aby kościół stanął jednak w Karpaczu. Kościół był dość mocno uszkodzony i wiele jego elementów trzeba było wykonać od nowa. Przy okazji odbudowy, kościół przebudowano, dodając krużganki i okna. Wybudowano również kamienną dzwonnicę, która miała dodatkowo ochraniać Świątynię Wang przed silnymi wiatrami. Finalnie świątynię oddano do użytku 28 lipca 1844 r.

W latach 60. minionego wieku Kościół Wang poddano zabiegom konserwatorskim – wymieniono pokrycie dachu (zastępując łupki gontem), dodano instalację elektryczną i grzewczą.

Z Borowic najłatwiej trafić do Świątyni Wang podążając zielonym szlakiem turystycznym – wędrówka zajmie ok 1 godziny i 15 minut.

Jelenia GóraJelenia Góra to ponad 80-cio tysięczne dolnośląskie miasto położone nad Bobrem, w kotlinie, między Karkonoszami i Górami Kaczawskimi. W czasie, gdy w Polsce było 49 województw, Jelenia Góra była stolicą jednego z nich. Obecnie to miasto na prawach powiatu. Na Jelenią Górę składają się dzielnice: Zabobrze, Zatorze, Śródmieście, Goduszyn, Maciejowa, Grabary, Strupice, Cieplice Śląskie-Zdrój, Jagniątków, Sobieszów. Duża część z nich to, dołączone w granice administracyjne, niegdyś autonomiczne miasta i miejscowości – przykładowo Sobieszów czy Cieplice. Najmłodszą częścią Jeleniej Góry jest, leżący najbliżej Karkonoszy, Jagniątków (od 1998 roku).

Jelenia Góra to zabytkowe miasto z długą historią. Do obecnych czasów zachowało się w niej wiele zabytków architektury. Przypuszczalnie, już w XIV wieku miasto otoczone było murami miejskimi z bastejami. W murach obronnych znajdowały się trzy bramy z basztami: Zamkowa, Wojanowska oraz przy ul. Długiej. Do dziś zachowały się jedynie szczątki starych umocnień: Brama Wojanowska z basteją, resztki murów wplecione w inne budynki m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Zamkowa i Grodzka. Na Placu Ratuszowym, w centrum jeleniogórskiej starówki, znajduje się ratusz miejski z połowy XVIII-tego stulecia. W początkowym okresie lat 70-tych XX-tego wieku wyburzono większość dawnych kamienic starego miasta. Obecna zabudowa wokół ratusza miejskiego powstała w latach 70. i jest stylizowana na minioną (pozostawiono zaledwie sześć ścian ówczesnych kamienic). W Jeleniej Górze znajdują się także zabytkowe budynki sakralne: kościół Św. Erazma i Pankracego – najstarsza budowla sakralna w Jeleniej Górze (1552 r.), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII-tego stulecia – największa budowla sakralna w mieście, kościół Najświętszej Marii Panny, dziś cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła również z XVIII w., kaplica Św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej wieży bądź zespół kościoła ewangelickiego z lat 1709-1718: kantorówka, obecnie dom parafialny.

Jelenia Góra to także miasto kultury. Działają tu teatry (C.K. Norwida oraz Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, mnóstwo galerii, muzeów, dynamicznie działa JCK – Jeleniogórskie Centrum Kultury, które pracuje przy większości kulturalnych wydarzeń w Jeleniej Górze (Krokus Jazz Festiwal, Liga Rocka, Wrzesień Jeleniogórski, Festiwal Filmów Komediowych „Barejada”, Międzynarodowe konferencje z zakresu nowych technik edukacyjnych, Finał WOŚP). W Jeleniej Górze zostały założone Kabaret Paka i Kabaret Paranienormalni oraz zespoły: punkrockowy Fort BS i Leniwiec.

Jelenia Góra to również Uzdrowisko Cieplice, jakie rokrocznie odwiedzają rzesze kuracjuszy, a także przedgórskie dzielnice: Sobieszów, Cieplice, Jagniątków, które posiadają bogatą bazę turystyczną i stanowią bazę do wypadów w Karkonosze. W obrębie Jeleniej Góry położony jest Zamek Chojnik (Sobieszów).

Zapraszamy na stronę: http://www.karkonosze.pl/noclegi-w-karkonoszach – znajdziesz tu bazę noclegową obejmującą jeleniogórskie dzielnice i inne, karkonoskie miejscowości.

Zachełmie z lotu ptakaZachełmie to nieduża wieś leżąca w gminie Podgórzyn (w pobliżu Borowic) na wysokości mniej więcej 500 metrów n.p.m. Zachełmie powstało w XVII wieku, po wojnie 30-letniej. Założyli je wygnańcy religijni z Czech. Na początku społeczność osady zajmowała się pozyskiwaniem drewna oraz pasterstwem. Później w Zachełmiu pojawiło się tkactwo, oraz specjalizacja tej osady – sady wiśniowe. Turyści odkryli tę malowniczą miejscowość pod koniec XIX-tego wieku. W 1923 r. zbudowano drogę do Zachełmia, co spowodowało wzmożenie ruchu turystycznego. Po zakończeniu wojny, w ostatnich latach życia, mieszkał w Zachełmiu, w wilii o wdzięcznej nazwie „Pan Twardowski”, Ludomir Różycki głośny kompozytor baletów i oper. Współcześnie willa „Pan Twardowski” jest ośrodkiem wypoczynkowym Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i nie można jej zwiedzać, ani wynająć w niej noclegu.

Przez Zachełmie wiedzie kilka szlaków turystycznych, zarówno w Karkonosze, jak i do pobliskich wiosek. Najczęstszym obiektem wycieczek z Zachełmia jest znany Zamek Chojnik – prowadzi na niego, początkowo, szlak czarny – wędrówka trwa mniej więcej godzinę. Podobną ilość czasu zajmuje wyprawa do położonego w okolicznej Przesiece Wodospadu Podgórnej. Jeśli chcemy wybrać się w Karkonosze – najlepiej podążać szlakiem niebieskim na Czarną Przełęcz – musimy przeznaczyć ok. 3 godzin. Potem można już wędrować po Karkonoszach. Jeśli szukasz pokoju na urlop w Zachełmiu lub innej pobliskiej miejscowości zapraszamy tutaj –> http://www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne.

Do Zachełmia możemy dotrzeć także autobusami komunikacji miejskiej z Jeleniej Góry – linie nr 4 i 18.

Przesieka Wodospad PodgórnejPrzesieka to wczasowa, podgórska wioska leżąca blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Wieś położona jest na wysokościach 480 – 650 m n.p.m., w dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi. Przesieka charakteryzuje się rozproszoną zabudową, normalne dla niej są domy rozrzucone na stokach, otoczone lasem. Taki układ miejscowości powoduje, że dominującą właściwością miejscowości jest cisza. Bardziej zbita zabudowa to centrum wioski położone na północnym – wschodzie. Pierwsze potwierdzone notatki dotyczące Przesieki dotyczą XVII-tego w. Cesarz przekazał osadę weteranowi wojny trzydziestoletniej – Georgowi Schwinghammerowi. Nazwa wsi Przesieka zaistniała w 1946 roku, tuż po II Wojnie Światowej nazywała się Matejkowice, w związku z odnalezieniem w niej zaginionych obrazów Matejki.

Początki ruchu turystycznego w miejscowości to poł. XIX-tego stulecia, u schyłku wieku Przesieka była nawet popularniejsza niż Karpacz. Przed wybuchem wojny Przesieka była uznanym, sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Popularne były wtedy wędrówki narciarskie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo a także skoki narciarskie – co ciekawe, w Przesiece było w owym czasie kilka skoczni narciarskich.Najwięcej turystów przyjeżdżało do Przesieki w latach 60 i 70-tych za sprawą Funduszu Wczasów Pracowniczych, masowej turystyki i studenckich rajdów. Obecnie Przesieka to raczej cicha miejscowość turystyczna. Jej atutem jest położenie – z pobliskiej Jeleniej Góry można dojechać autobusami komunikacji miejskiej – linie nr 4 (spod dworca kolejowego) i 18 (z Cieplic).

Najbardziej znana atrakcja Przesieki to Wodospad Podgórnej – potrójna kaskada wysoka na 10 m. Jest on węzłem dla szlaków turystycznych. Przez Przesiekę biegną szlaki turystyczne: żółty na Słonecznik; zielony do Karpacza a w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby; niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, a dalej na szczyty Karkonoszy i inne, do ościennych miejscowości.

Atrakcje turystyczne:

  • Wodospad Podgórnej, – trzeci pod względem wysokości w Karkonoszach – (wys. 10 m)
  • Zespoły skał – Dziurawa Skała, Szwedzkie Skały
  • Chybotek i Waloński Kamień – ciekawe bloki granitowe
  • Bike Maraton – coroczna impreza dla wszystkich miłośników dwóch kółek i terenowego szaleństwa

Jeśli szukasz pokoju w Przesiece lub innej karkonoskiej miejscowości sprawdź oferty na stronie: http://www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne

Pogoda
BOROWICE Pogoda
Polecamy:

Ośrodek Wypoczynkowy ŁOKIETEKOśrodek Wypoczynkowy Łokietek Borowice

Noclegi w górach

noclegi w górach

Pokoje w Karkonoszach

Karkonosze pokoje gościnne

Noclegi nad jeziorami

noclegi nad jeziorem