KarpaczPowstanie Karpacza łączy się nierozłącznie z sąsiednimi Kowarami. Do wytapiania rudy żelaza w Kowarach wymagano wielkich ilości węgla drzewnego, węgiel ten był wytwarzany poprzez smolarzy (zwanych kurzakami) na terenie teraźniejszego Karpacza. Takie były początki miejscowości Karpacz.

Po wojnie 30-to letniej (XVII w.), w miejscowości poczęli osiedlać się uciekinierzy z Czech. Sporą ilość spośród nich stanowili Laboranci – zajmujący się robieniem farmaceutyków z ziół. Wskutek nim Karpacz rozpoczął się rozwijać. Z czasem zwiększa się pielgrzymowanie do Kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce, powstają nieznane uprzednio zawody – górski przewodnik i nosiciel lektyk – dla dobrze sytuowanych pielgrzymów.

Zlokalizowany u stóp urokliwych Karkonoszy z panującą nad okolicą Śnieżką – najwyższym szczytem – Karpacz rychło został miejscowością wypoczynkową. Przełom XIX i XX w. to rozbudowa linii kolejowych, a z nią przyśpieszenie rozwoju miasta. Karpacz to również ośrodek sportów zimowych – saneczkarstwa, narciarstwa – na początku XX stulecia odbywały się w tym miejscu pierwsze konkursy. W owym czasie postawiono tor saneczkowy oraz narciarską skocznię Orlinek. Oprócz odpoczynku w górach i korzystania z wyciągów oraz narciarskich stoków, Karpacz oferuje mnóstwo innych ciekawostek. Najbardziej znanym zabytkiem jest bez wątpienia Kościół Wang. To całkowicie drewniana konstrukcja bez użycia gwoździ. Zbudowana została w Norwegii w miasteczku Vang na przełomie XII i XIII w. W poł. XIX-tego wieku rozebrano go i przewieziono do Szczecina. Docelowo miał stanąć w muzeum w Berlinie, jednakże finalnie wylądował w Karpaczu. Tutaj dobudowano wykonaną z kamienia dzwonnicę, która dodatkowo chroni ona świątynię przed zstępującymi ze Śnieżki silnymi wiatrami. Dzieci natomiast, oczaruje nietypowe muzeum – w pomieszczeniach byłego dworca kolejowego umieszczono Muzeum Zabawek. Główny zbiór to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego zabawki i lalki z wielu krajów świata. Zgromadzone są one w tematyczne gabloty zaprojektowane i malowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na piętrze jest powierzchnia na prezentacje czasowe.

W dzisiejszych czasach co prawda, nie da się dotrzeć do Karpacza pociągiem, mimo to miasto dysponuje odpowiednim połączeniem autobusowym oraz spokojnie dojdziemy do niego prywatnym autem. Na miejscu oczekuje wieloraka baza gastronomiczna oraz mogąca zaakceptować kilkanaście tys. wczasowiczów baza noclegowa. Tymczasem noclegi w Karpaczu (http://www.karpacz.com.pl/noclegi/wszystkie) przystosowane są do wymagań a także możliwości finansowych każdego turysty. Od wyszukanych hoteli i apartamentów, przez pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe aż po względnie tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.

Pogoda
BOROWICE Pogoda
Polecamy:

Ośrodek Wypoczynkowy ŁOKIETEKOśrodek Wypoczynkowy Łokietek Borowice

Noclegi w górach

noclegi w górach

Pokoje w Karkonoszach

Karkonosze pokoje gościnne

Noclegi nad jeziorami

noclegi nad jeziorem