Przesieka Wodospad PodgórnejPrzesieka to wczasowa, podgórska wioska leżąca blisko Jeleniej Góry i Karpacza. Wieś położona jest na wysokościach 480 – 650 m n.p.m., w dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi. Przesieka charakteryzuje się rozproszoną zabudową, normalne dla niej są domy rozrzucone na stokach, otoczone lasem. Taki układ miejscowości powoduje, że dominującą właściwością miejscowości jest cisza. Bardziej zbita zabudowa to centrum wioski położone na północnym – wschodzie. Pierwsze potwierdzone notatki dotyczące Przesieki dotyczą XVII-tego w. Cesarz przekazał osadę weteranowi wojny trzydziestoletniej – Georgowi Schwinghammerowi. Nazwa wsi Przesieka zaistniała w 1946 roku, tuż po II Wojnie Światowej nazywała się Matejkowice, w związku z odnalezieniem w niej zaginionych obrazów Matejki.

Początki ruchu turystycznego w miejscowości to poł. XIX-tego stulecia, u schyłku wieku Przesieka była nawet popularniejsza niż Karpacz. Przed wybuchem wojny Przesieka była uznanym, sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Popularne były wtedy wędrówki narciarskie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo a także skoki narciarskie – co ciekawe, w Przesiece było w owym czasie kilka skoczni narciarskich.Najwięcej turystów przyjeżdżało do Przesieki w latach 60 i 70-tych za sprawą Funduszu Wczasów Pracowniczych, masowej turystyki i studenckich rajdów. Obecnie Przesieka to raczej cicha miejscowość turystyczna. Jej atutem jest położenie – z pobliskiej Jeleniej Góry można dojechać autobusami komunikacji miejskiej – linie nr 4 (spod dworca kolejowego) i 18 (z Cieplic).

Najbardziej znana atrakcja Przesieki to Wodospad Podgórnej – potrójna kaskada wysoka na 10 m. Jest on węzłem dla szlaków turystycznych. Przez Przesiekę biegną szlaki turystyczne: żółty na Słonecznik; zielony do Karpacza a w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby; niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, a dalej na szczyty Karkonoszy i inne, do ościennych miejscowości.

Atrakcje turystyczne:

  • Wodospad Podgórnej, – trzeci pod względem wysokości w Karkonoszach – (wys. 10 m)
  • Zespoły skał – Dziurawa Skała, Szwedzkie Skały
  • Chybotek i Waloński Kamień – ciekawe bloki granitowe
  • Bike Maraton – coroczna impreza dla wszystkich miłośników dwóch kółek i terenowego szaleństwa

Jeśli szukasz pokoju w Przesiece lub innej karkonoskiej miejscowości sprawdź oferty na stronie: http://www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne

Pogoda
BOROWICE Pogoda
Polecamy:

Ośrodek Wypoczynkowy ŁOKIETEKOśrodek Wypoczynkowy Łokietek Borowice

Noclegi w górach

noclegi w górach

Pokoje w Karkonoszach

Karkonosze pokoje gościnne

Noclegi nad jeziorami

noclegi nad jeziorem