Świątynia Wang

Informacje

 • Karpacz, ul. Na Śnieżkę 8
 • 75 752 82 90
 • wang@wang.com.pl

Świątynia Wang w Karpaczu

Świątynia Wang to czynny, ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela - to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ciekawostek, nie tylko Karpacza, ale również całych Karkonoszy. To jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Już sama nazwa jest ciekawostką i na próżno poszukiwać znaczenia słowa wang w języku polskim bądź niemieckim. Nazwa Wang wywodzi się od miasteczka w Norwegi, z którego pochodzi Świątynia Wang.

Świątynia Wang wybudowana została z sosny norweskiej na przełomie XII i XIII wieku, bez użycia gwoździ. Gdy kościółek stał się za mały dla lokalnej ludności mieszkańcy postanowili wybudować nowy. Aby pozyskać fundusze na budowę sprzedano stary kościół - nabył go Fryderyk Wilhelm IV - król Prus - dla berlińskiego muzeum. Świątynię rozebrano i przetransportowano do Berlina. Wówczas to, hrabina von Reden, namówiła króla, aby kościół stanął jednak w Karpaczu. Kościół był dość mocno uszkodzony i wiele jego elementów trzeba było wykonać od nowa. Przy okazji odbudowy, kościół przebudowano, dodając krużganki i okna. Wybudowano również kamienną dzwonnicę, która miała dodatkowo ochraniać Świątynię Wang przed silnymi wiatrami. Finalnie świątynię oddano do użytku 28 lipca 1844 r.

W latach 60. minionego wieku Kościół Wang poddano zabiegom konserwatorskim - wymieniono pokrycie dachu (zastępując łupki gontem), dodano instalację elektryczną i grzewczą.

Jak dotrzeć do Świątyni Wang?

Z Borowic najłatwiej trafić do Świątyni Wang podążając zielonym szlakiem turystycznym - wędrówka zajmie ok 1 godziny i 15 minut.

Kiedy można odwiedzić Kościół Wang?

 • od godz. 9.00 do godz. 18.00 (15.04 - 31.10),
 • od godz. 9.00 do godz. 17.00 (01.11 - 14.04),
 • w niedziele i święta o godz. 10.00 odprawiane jest nabożeństwo. Udział turystów jest mile widziany, jednak po rozpoczęciu nabożeństwa spóźnionych Gości nie wpuszcza się do Kościołazwiedzanie kościoła możliwe jest po godz. 11:30,
 • w soboty możliwe jest wyłączenie części kościoła ze zwiedzania z powodu udzielanych ślubów.

Cennik:

 • normalny 6 zł,
 • ulgowy 5 zł,
 • wstęp na teren przykościelny 1 zł. 

Ostatnia aktualizacja – czerwiec 2018. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu nie odpowiada.

Kościół Wang

Zobacz panoramę

Wnętrze Świątyni Wang

Zobacz panoramę

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
  Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.