Karkonosze - najwyższa partia Sudetów

Karkonosze - najwyższa partia Sudetów

Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej - to w przybliżeniu 36 kilometrów, szerokość tego pasma to od 8 do 20 kilometrów, a pokrywa mniej więcej 650 kilometrów kwadratowych. Do naszego kraju należy tylko trochę powyżej 25 procent - oznacza to ok 185 km². Szczęśliwie, na mocy układu z Schengen, można bez problemów zwiedzać także większą, czeską część tego masywu, pomimo tego warto pamiętać, iż wierchami Karkonoszy biegnie granica czesko - polska - żeby ją przejść wystarczy mieć przy sobie ważny paszport albo tylko dowód osobisty. Szklarska Poręba i Karpacz to dwa miasta, z których najczęściej odwiedzamy Karkonosze - warto wyruszyć np z Borowic - można zobaczyć Karkonosze z "innej" strony. 

Karkonosze są zbudowane w dużej mierze z granitu, jaki występuje tu w kilku odmianach. Procesy erozyjne kształtują specyficzne spękania - ostre oraz urwiste, uformowały się też tutaj specyficzne dla tego masywu - skałki - malownicze, niezakryte glebą ani roślinnością formacje skalne. Jest ich ponad 150 grup, poniektóre dość duże - przykładowo Pielgrzymy, inne skromniejsze, mają one często nazwy nawiązujące do ich kształtu - Owcze Skały, Trzy Świnki, Ptasie Gniazda, Paciorki, Końskie Łby, Bażynowe Skały, Słonecznik, Pielgrzymy.

Najbardziej znanym szczytem jest naturalnie Śnieżka (1602 m n.p.m.) - najwyższy wierzchołek całego pasma Sudetów przewyższający okolicę o 200 m gwarantuje przepiękne krajobrazy - to co można z niej zobaczyć zależy tylko od widoczności. Dominuje tu niesłychanie surowy, zbliżony do alpejskiego klimat - średnia temperatura w roku waha się wokół zera, natomiast pokrywa śnieżna niejednokrotnie zalega od października do maja, opady śniegu zdarzają się również w lecie. Znajduje się tu stacja meteorologiczna, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 r. W dole, u podnóża Śnieżki leży Karpacz - największe miasto turystyczne w okolicy.

Następnym bardzo rozpoznawalnym szczytem jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.), za sprawą położonej pod nią Szklarskiej Poręby, chętnie odwiedzanej przez wczasowiczów - z miasta łatwo spostrzec specyficzny grzbiet Szrenicy. Z tego miasta biegną szlaki turystyczne na Halę Szrenicką i Szrenicę, można także dotrzeć w te miejsca wyciągiem.

Inne wysokie szczyty - wyższe aniżeli Szrenica, pomimo tego nieznane tak powszechnie jak Szrenica oraz Śnieżka to Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.) - drugi mając na uwadze wysokość szczyt naszych Sudetów.

Karkonosze to także kaskady wodne - dwa najbardziej popularne - oba blisko miasta Szklarska Poręba - to Kamieńczyka oraz Szklarki. Wodospad Szklarki, wysoki na 13-tu m, położony jest w niewielkiej odległości od szosy numer 3 łączącej Jelenią Górę ze Szklarską Porębą - to standardowy obiekt wycieczek i miejsce w którym turyści chętnie robią sobie zdjęcia. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (27 metrów) wodospad Karkonoszy - do niego trudniej dotrzeć - jednakże nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości wczasowiczów - osiągają go nawet dzieci.

W Karkonoszach wyznaczone są dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych zróżnicowanych zarówno pod względem poziomu trudności jak i długości. Są one połączone z turystycznymi miejscowościami takimi jak: Szklarska Poręba, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka, Borowice czy Karpacz. Dysponują one różnorodną bazę turystyczną, gastronomiczna oraz noclegową.

Idąc w góry należy mieć na uwadze, że nagłe zmiany pogody to tutaj zasada. Dostrzegalna jest też spadek temperatury wraz z wysokością, a na wierzchołkach notorycznie występują zamglenia, chmury oraz wieją silne wiatry. Karkonosze są piękne przez cały rok, najwygodniejszym jednakowoż okresem do eskapad po nich jest koniec lata, początek jesieni.

Galeria

Lokalizacja

7 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 159 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0