Karkonosze - najwyższa partia Sudetów

  • location_on Borowice

Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej - to w przybliżeniu 36 kilometrów, szerokość tego pasma to od 8 do 20 kilometrów, a pokrywa mniej więcej 650 kilometrów kwadratowych. Do naszego kraju należy tylko trochę powyżej 25 procent - oznacza to ok 185 km². Szczęśliwie, na mocy układu z Schengen, można bez problemów zwiedzać także większą, czeską część tego masywu, pomimo tego warto pamiętać, iż wierchami Karkonoszy biegnie granica czesko - polska - żeby ją przejść wystarczy mieć przy sobie ważny paszport albo tylko dowód osobisty. Szklarska Poręba i Karpacz to dwa miasta, z których najczęściej odwiedzamy Karkonosze - warto wyruszyć np z Borowic - można zobaczyć Karkonosze z "innej" strony. 

Karkonosze są zbudowane w dużej mierze z granitu, jaki występuje tu w kilku odmianach. Procesy erozyjne kształtują specyficzne spękania - ostre oraz urwiste, uformowały się też tutaj specyficzne dla tego masywu - skałki - malownicze, niezakryte glebą ani roślinnością formacje skalne. Jest ich ponad 150 grup, poniektóre dość duże - przykładowo Pielgrzymy, inne skromniejsze, mają one często nazwy nawiązujące do ich kształtu - Owcze Skały, Trzy Świnki, Ptasie Gniazda, Paciorki, Końskie Łby, Bażynowe Skały, Słonecznik, Pielgrzymy.

Najbardziej znanym szczytem jest naturalnie Śnieżka (1602 m n.p.m.) - najwyższy wierzchołek całego pasma Sudetów przewyższający okolicę o 200 m gwarantuje przepiękne krajobrazy - to co można z niej zobaczyć zależy tylko od widoczności. Dominuje tu niesłychanie surowy, zbliżony do alpejskiego klimat - średnia temperatura w roku waha się wokół zera, natomiast pokrywa śnieżna niejednokrotnie zalega od października do maja, opady śniegu zdarzają się również w lecie. Znajduje się tu stacja meteorologiczna, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 r. W dole, u podnóża Śnieżki leży Karpacz - największe miasto turystyczne w okolicy.

Następnym bardzo rozpoznawalnym szczytem jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.), za sprawą położonej pod nią Szklarskiej Poręby, chętnie odwiedzanej przez wczasowiczów - z miasta łatwo spostrzec specyficzny grzbiet Szrenicy. Z tego miasta biegną szlaki turystyczne na Halę Szrenicką i Szrenicę, można także dotrzeć w te miejsca wyciągiem.

Inne wysokie szczyty - wyższe aniżeli Szrenica, pomimo tego nieznane tak powszechnie jak Szrenica oraz Śnieżka to Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.) - drugi mając na uwadze wysokość szczyt naszych Sudetów.

Karkonosze to także kaskady wodne - dwa najbardziej popularne - oba blisko miasta Szklarska Poręba - to Kamieńczyka oraz Szklarki. Wodospad Szklarki, wysoki na 13-tu m, położony jest w niewielkiej odległości od szosy numer 3 łączącej Jelenią Górę ze Szklarską Porębą - to standardowy obiekt wycieczek i miejsce w którym turyści chętnie robią sobie zdjęcia. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (27 metrów) wodospad Karkonoszy - do niego trudniej dotrzeć - jednakże nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości wczasowiczów - osiągają go nawet dzieci.

W Karkonoszach wyznaczone są dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych zróżnicowanych zarówno pod względem poziomu trudności jak i długości. Są one połączone z turystycznymi miejscowościami takimi jak: Szklarska Poręba, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka, Borowice czy Karpacz. Dysponują one różnorodną bazę turystyczną, gastronomiczna oraz noclegową.

Idąc w góry należy mieć na uwadze, że nagłe zmiany pogody to tutaj zasada. Dostrzegalna jest też spadek temperatury wraz z wysokością, a na wierzchołkach notorycznie występują zamglenia, chmury oraz wieją silne wiatry. Karkonosze są piękne przez cały rok, najwygodniejszym jednakowoż okresem do eskapad po nich jest koniec lata, początek jesieni.

Zobacz więcej

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0